Blog

0902, 2016

System Kontroli i Wytwarzania Maszyn

09 lutego 2016|Categories: Rozważania|0 Comments

Ciekawe, im dłużej siedzę w domu tym lepiej widzę mechanizmy kontroli naszych wszystkich form aktywności (nie, nie użalam się nad losem:). Porównując etat z pracą w domu, można wyróżnić kilka z nich:
 

1. Pracodawca kontroluje twoje godziny pracy.

 
Nie ma znaczenia, czy się wysypiasz czy nie, nie ma znaczenia o jakich porach dnia pracuje ci się lepiej i wydajniej, nie ma znaczenia, to że nie jesteś maszyną i twój organizm wcześniej czy później

1411, 2015

powstaje nowa strona :)

14 listopada 2015|Categories: PozaUmysl.pl|0 Comments

0911, 2015

Medytacja a poszukiwania Boga… (nie mylić z religią i religijnością)

09 listopada 2015|Categories: Medytacja|Tags: , |0 Comments

Dzisiaj spróbuję ukazać głęboki związek medytacji i poszukiwania Boga…  (nie mylić z religią i religijnością).

Po pierwsze: „Jam Jest, Który Jest…”

Czy ludzie naprawdę wierzą w Boga? A może go doświadczają? Gdzie jest Ten, który jest od prapoczątków, który ma wszelaką władzę i jest Stwórcą wszystkiego?

Pomyśl, jeśli swoimi rękami tworzysz dzieło sztuki, to ty je tworzysz, czy Bóg?

Gdy modlisz się szczerze i prosisz Go o pomoc… to gdzie jest Ten, który to słyszy, mimo że jesteś akurat sam? Gdzie jest Ten, Który słyszy wszystko i Jest wszędzie?

Dlaczego Jezus powiedział: „Zaprawdę, bliżej jestem ciebie, niż twe ręce i nogi” ?

Oto jest Bóg, oto Prawda, oto

0411, 2015
  • photo_2465_20070710

O projekcie PozaUmysl.pl

04 listopada 2015|Categories: Artykuły|0 Comments

UWAGA: PROSZĘ O LAJKOWANIE TEGO WPISU, JEŚLI CHCESZ WSPÓŁTWORZYC TEN PORTAL RAZEM Z NAMI!

MOŻESZ TEŻ ZGŁOSIĆ SIĘ BEZPOŚREDNIO W TEJ GRUPIE!

LUB UDOSTĘPNIJ TEN WPIS INNYM!

JEŚLI BĘDZIE DOŚĆ DUŻE ZAINTERESOWANIE TO ZGŁOSIMY PROJEKT DO POLAKPOTRAFI.PL

O projekcie PozaUmysl.pl

1. Od ok 20 lat bardziej lub mniej aktywnie ja i Aneta interesujemy się i praktykujemy różne formy medytacji, jest to dla nas sposób na życie, metoda na różne przeszkody natury materialnej jak i psychologicznej, terapia uwalniająca od stresu i napięć, a także sposób odkrywania odwiecznych prawd o wewnętrznej naturze człowieka i każdej żywej istoty.
Swoją wiedzę i doświadczenie czerpiemy głównie

1410, 2015
  • file000154881313

Ścieżka do Przebudzenia

14 października 2015|Categories: Jak Medytować|0 Comments

Ścieżka do Przebudzenia zaczyna się od powrotu uwagi do wrażeń zmysłowych – uświadomienie tego, co widzisz, słyszysz, czujesz TERAZ. W ten sposób uwaga odrywa się od identyfikacji, mysli i emocji i następuje świadome doświadczanie tego, co jest TERAZ.

Nie nazywaj tego, co jest doświadczane, ponieważ twoja uwaga nawykowo ucieknie w nazywanie.
Nie rozmyślaj o tym, czy tamtym, bo uwaga ucieknie w rozmyślanie.

Utrzymuj uwagę na doświadczanym, nie na rozmyślanym. Gdy to będzie stabilnie i klarownie doświadczane, wtedy poszukaj uwagą tego, co doświadcza tych wrażeń. Co jest ich świadome? Masz te doświadczenia, więc, co ich doświadcza…?

Oto

2309, 2015
  • file3681309720303

O Klejnocie Spełniającym Życzenia

23 września 2015|Categories: Jak Medytować|0 Comments

A więc nadszedł Czas Zmiany. Rzeczywistość zmusza nas do rewizji, burzenia i budowania naszych mentalnych poglądów. Tymczasem, czy powstaje cierpienie?

Nie pytam o chwile, gdy nagle poczujemy ukłucie, emocję, czy fizyczny ból. Mówię o trwałym, ciągłym cierpieniu psychicznym, bo tylko takie istnieje. Ból fizyczny sam w sobie nie jest cierpieniem, to tylko impuls odbierany przez mózg i świadomość. To co dodaje do tego bólu umysł, to może być cierpieniem.

W tym czasie, gdy wszystko wokół nas wiruje i ulega tym cudownym przecież przemianom, my pozostańmy okiem cyklonu, pozostańmy w łączności z naszą Esencją. Dzięki temu nie powstaje cierpienie oraz masz dostęp do

1507, 2015
  • Empty Cell Phone Screen. Single Phone on White Background. 3D Render Illustration.

Smartfon a Samoświadomość

15 lipca 2015|Categories: Jak Medytować|0 Comments

Dla tych, którym trudno jest zdobyć się na systematykę, polecam wsparcie się technologią. Jeśli masz smartfona to może Ci on bardzo pomóc w samoświadomości. Wystarczy ustawić sobie przypomnienie, które co np. 30 min przypomni nam o tym.

Na Androida jest taka aplikacja o nazwie reMind. Pozwala ona na ustawienie nie tylko czasu między kolejnymi przypomnieniami, ale także godzin startu i końca dziennej praktyki (w nocy jednak lepiej spać). Ponadto zajmuje tylko 1,5MB i nie obciąża systemu.

Bardzo skuteczna jest taka praktyka, jeśli wykonywana jest szczerze i wytrwale. W moim przypadku przypomnienia były generowane co 30 min z frazą „Co Jest

2006, 2015
  • here and now - isolated text in vintage wood letterpress printing blocks

Jestem bardzo nerwową osobą i typową choleryczką. Jak mam medytować?

20 czerwca 2015|Categories: Jak Medytować|Tags: , , , |0 Comments

jestem bardzo nerwową osobą i typową choleryczką.nie potrafię dłuższy czas usiedzieć w spokoju i się skupić.jak próbowalam medytować to sie jeszcze bardziej denerwowałam i miałam chaos w głowie..

Rozumiem Cię dość dobrze, zacznij więc od bycia po prostu samoświadomym w każdej chwili codziennego życia. Gdy pojawia się zdenerwowanie, to czy jesteś tego w danej chwili świadoma? Czy obserwujesz jak zdenerwowanie się pojawia, narasta, osiąga apogeum i w końcu odchodzi?

Wiem, że to nie jest łatwe, moze wydawać się nawet niemożliwe, ale wiem też, że jeśli będziesz wytrwała to może to przynieść korzyści w postaci opanowania, lepszego zdrowia i ogólnego samopoczucia w perspektywie

1506, 2015

Czysty Umysł i Rzeczywistość To Jedno

15 czerwca 2015|Categories: Jak Medytować|3 Comments

„Czysty umysł i rzeczywistość są jednym w polu rzeczywistości i rozróżnienie ich jest zupełnie niemożliwe.” – Oko Cyklonu, Pięć Oryginalnych Przekazów Wajroczany (tłum. na polski mrkriss.net)

„Pure mind and reality are one in the reality-field and it is quite
impossible to make any distinction. ” – Eye of the Storm
Vairotsana’s Five Original Transmissions (translated by Keith Dowman)

to krótkie stwierdzenie coś mi przypomniało, pewne doświadczenie z czasów szkoły średniej. Ćwiczyłem się wtedy w czymś w rodzaju „znikania”. Polegało to na tym, że wewnętrzny gaduła był całkowicie wyciszony i zostawały tylko wrażenia 5 zmysłów. Tylko doświadczane, żadnego ID, żadnego

1006, 2015

Trzy Pytania, Dla Tych, Co Szukają

10 czerwca 2015|Categories: Jak Medytować|0 Comments

Świat nie potrzebuje kolejnej religii – czy to pogmatwanej tradycji, która przeszła przez „wieki ciemności”, czy innej, starodawnej i egzotycznej. Rytuały, to nie ta epoka. Wchodzimy w czas prawdy, która stanowi siłę samą w sobie.
Ludzie nie potrzebują też politycznej wiary, że ten rząd / prezydent będzie lepszy, bo co ta wiara zmieni? Wiara jest pasywna, w dodatku jest cierpieniem bo skupia uwagę na przyszłości a nie na Tu i Teraz.

Świat, ludzie potrzebują wglądu, prawdziwego wglądu w swoją naturę – potrzebują doświadczanej na żywo wiedzy o tym, czym są w istocie.

Czy to ich zmieni na lepsze? Nie wiem, ale na pewno

2505, 2015
  • photo_2267_20070225

Jak Zacząć Medytować?

25 maja 2015|Categories: Jak Medytować|0 Comments

Czy ćwiczyłeś liczenie oddechów? Do ilu doliczyłeś? Czy pracowałeś z obserwacją bodźców płynących z 5 zmysłów?

To są praktyki, które przygotowują do obserwacji myśli i emocji. Zacznij od obserwacji bodźców płynących ze zmysłow – najpierw wrażenie dotyku płynące ze stóp, nóg, pośladków, brzucha (również ruch podbrzusza związany z oddychaniem), klatka piersiowa, wrażenia z ramion, szyi, twarzy – ciepło ciała, dotyk ubrania, powiew powietrza, Potem wrażenia słuchowe, dźwięki, wrażenia wzrokowe i smaku.

Kilka minut dziennie po kilka razy dziennie byłoby idealnie. Gdy to nie będzie sprawiało trudności, dołącz do tego liczenie oddechów, 1-10, 10-1 a potem stopniowo 1-100. Połącz to z obserwacją bodźców

1305, 2015
  • Guru_rinpoche

Niezwykły podarunek

13 maja 2015|Categories: Jak Medytować|2 Comments

Conchita i ja zrobiliśmy klasyczny eksperyment z ustawieniami Hellingerowskimi – dostrajaliśmy się do różnych znanych postaci. Ja wybrałem jedną, dla mnie szczególną – Padmasambawę, znanego i niezwykłego prekursora Dzogczenu w Tybecie.

Gdy „wszedłem” w rolę Padmasambawy, moje ciało zechciało usiąść w pozycji medytacyjnej. Później poprosiłem o przekaz świadomości Padmasambawy. Z początku, niby nic się nie zmieniło, żadnych magicznych rewelacji czy fajerwerków. W pewnej chwili jednak uświadomiłem sobie, że ból w kolanach mi nie przeszkadza. Jest nadal, tak jak był przed chwilą, ale nie jest cierpieniem. Zwróciłem uwagę na stan świadomości i uświadomiłem sobie brak upunktowienia „mnie”, jako czegoś znajdującego się w

0402, 2015
  • MIRACLES ROOM

Pointery

04 lutego 2015|Categories: Jak Medytować, Tu i Teraz|2 Comments

Świat, którego doświadczamy zawsze dostarcza nam to, co jest w danej chwili najbardziej potrzebne, byśmy mieli szansę się rozwijać. W moim przypadku są to tzw. pointery, albo, mówiąc po polsku wskazówki. Niemniej polskie słowo „wskazówki” nie oddaje znaczenia tego słowa, ponieważ słowo „wskazówki” kojarzy mi się z jakimś opisem, instrukcją zawierającą pewne wskazania, sugerowane dla odbiorcy, np. tutoriale. Rzadziej jest używane to słowo w kontekście dosłownego wskazywania na coś. Dlatego wolę słowo „pointer” ponieważ „it points out something”.

Czym zatem są pointery w kontekście rozwoju duchowego? Są to metody odzyskiwania świadomości natury umysłu. Opisywanie natury umysłu nie jest łatwe a im

2512, 2014
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jestestwo

25 grudnia 2014|Categories: Tu i Teraz|0 Comments

Jestestwo – przestarzały, wieloznaczny polski termin filozoficzny. Jest to nominalizacja czasownika „być”, notuje się też (słownik Lindego) formy oboczne „jesteństwo”, „jestwo”. Spotykany w filozofii polskiej do XIX wieku, m.in. u Staszica. Oznaczać mógł albo istotę żywą albo byt, bytowanie, egzystencję. Obecnie funkcjonuje także jako jedno z polskich tłumaczeń terminu Dasein.

– źródło: Wikipedia

Od jakiegoś czasu pojawiają mi się pytania: po co to wszystko? W jakim celu? Co chcę w życiu robić? Do czego zmierzam? Co będzie osiągnięciem mojego życia?

Tyle pułapek w tych pytaniach, ale z drugiej strony, czy zawsze chcę pracować jako programista na etacie, ciągle

0712, 2014
  • file8151268570780

Lekarstwo na Programy Genetyczne

07 grudnia 2014|Categories: Medytacja|0 Comments

W poniższym filmowym materiale jest mowa o… porzuceniu. Ludzie przedstawieni są jako eksperyment genetyczny, który się w pewnym sensie nie udał, zostaliśmy więc porzuceni. Nie to mnie jednak w tym filmie najbardziej przyciągnęło. Pod sam koniec tego filmu autor stwierdza, że w wyniku tego genetycznego eksperymentu w naszych genach jest mnóstwo wad, umożliwiających takie stany świadomości jak np. psychopatia, czy depresja. Pod koniec wykładu mówi o sposobach radzenia sobie z nimi.

W minucie 2:10:12 autor stwierdza:

Chodzi o równowagę między półkulami mózgu, tak aby nie skłaniać się tylko w jedną stronę: pana czy niewolnika. Nachylenie ku lewej półkuli prowadzi do męskiej dominacji, tłumienia emocji i w efekcie wiąże nas z niższym, gadzim mózgiem. Jeśli jesteś w nierównowadze na korzyść prawej półkuli, to wiąże cię z mózgiem ssaków – zachodzi brak kontroli emocji, nie masz pewności siebie, odwagi, ie upomnisz się o swoje prawa – to mentalność niewolnika.
Zaleczenie tego rozgraniczenia, zrównoważenie obu półkul poprzez pracę z obiema dynamikami mózgu na sposób holistyczny, jest sposobem na wyjście z owej nierównowagi. Genetyka i epigenetyka.
Chcę w tym momencie powiedzieć, że czuję, iż potęga świadomości może odmienić wszystko, co z nami uczyniono na poziomie genetycznym. To daje nam odrobinę nadziei. Odpowiedzią jest świadomość, która może całkowicie przerwać jakiekolwiek zaprogramowanie genetyczne, w które wyposażyły nas te istoty i to bez względu na jego głęboki zasięg. Ale będzie to możliwe tylko wtedy, gdy zadamy sobie trud zgłębienia wiedzy na temat nas samych.