Blog

O Klejnocie Spełniającym Życzenia

A więc nadszedł Czas Zmiany. Rzeczywistość zmusza nas do rewizji, burzenia i budowania naszych mentalnych poglądów. Tymczasem, czy powstaje cierpienie?

Nie pytam o chwile, gdy nagle poczujemy ukłucie, emocję, czy fizyczny ból. Mówię o trwałym, ciągłym cierpieniu psychicznym, bo tylko takie istnieje. Ból fizyczny sam w sobie nie jest cierpieniem, to tylko impuls odbierany przez mózg i świadomość. To co dodaje do tego bólu umysł, to może być cierpieniem.

W tym czasie, gdy wszystko wokół nas wiruje i ulega tym cudownym przecież przemianom, my pozostańmy okiem cyklonu, pozostańmy w łączności z naszą Esencją. Dzięki temu nie powstaje cierpienie oraz masz dostęp do

23 września 2015|Categories: Jak Medytować|0 Comments

Smartfon a Samoświadomość

reMindDla tych, którym trudno jest zdobyć się na systematykę, polecam wsparcie się technologią. Jeśli masz smartfona to może Ci on bardzo pomóc w samoświadomości. Wystarczy ustawić sobie przypomnienie, które co np. 30 min przypomni nam o tym.

Na Androida jest taka aplikacja o nazwie reMind. Pozwala ona na ustawienie nie tylko czasu między kolejnymi przypomnieniami, ale także godzin startu i końca dziennej praktyki (w nocy jednak lepiej spać). Ponadto zajmuje tylko 1,5MB i nie obciąża systemu.

Bardzo skuteczna jest taka praktyka, jeśli wykonywana jest szczerze i wytrwale. W moim przypadku przypomnienia były generowane co

15 lipca 2015|Categories: Jak Medytować|0 Comments
  • here and now - isolated text in vintage wood letterpress printing blocks

Jestem bardzo nerwową osobą i typową choleryczką. Jak mam medytować?

jestem bardzo nerwową osobą i typową choleryczką.nie potrafię dłuższy czas usiedzieć w spokoju i się skupić.jak próbowalam medytować to sie jeszcze bardziej denerwowałam i miałam chaos w głowie..

Rozumiem Cię dość dobrze, zacznij więc od bycia po prostu samoświadomym w każdej chwili codziennego życia. Gdy pojawia się zdenerwowanie, to czy jesteś tego w danej chwili świadoma? Czy obserwujesz jak zdenerwowanie się pojawia, narasta, osiąga apogeum i w końcu odchodzi?

Wiem, że to nie jest łatwe, moze wydawać się nawet niemożliwe, ale wiem też, że jeśli będziesz wytrwała to może to przynieść korzyści w postaci opanowania, lepszego zdrowia i ogólnego samopoczucia w perspektywie

20 czerwca 2015|Categories: Jak Medytować|Tags: , , , |0 Comments

Czysty Umysł i Rzeczywistość To Jedno

„Czysty umysł i rzeczywistość są jednym w polu rzeczywistości i rozróżnienie ich jest zupełnie niemożliwe.” – Oko Cyklonu, Pięć Oryginalnych Przekazów Wajroczany (tłum. na polski mrkriss.net)

„Pure mind and reality are one in the reality-field and it is quite
impossible to make any distinction. ” – Eye of the Storm
Vairotsana’s Five Original Transmissions (translated by Keith Dowman)

to krótkie stwierdzenie coś mi przypomniało, pewne doświadczenie z czasów szkoły średniej. Ćwiczyłem się wtedy w czymś w rodzaju „znikania”. Polegało to na tym, że wewnętrzny gaduła był całkowicie wyciszony i zostawały tylko wrażenia 5 zmysłów. Tylko doświadczane, żadnego ID, żadnego

15 czerwca 2015|Categories: Jak Medytować|3 Comments

Trzy Pytania, Dla Tych, Co Szukają

Świat nie potrzebuje kolejnej religii – czy to pogmatwanej tradycji, która przeszła przez „wieki ciemności”, czy innej, starodawnej i egzotycznej. Rytuały, to nie ta epoka. Wchodzimy w czas prawdy, która stanowi siłę samą w sobie.
Ludzie nie potrzebują też politycznej wiary, że ten rząd / prezydent będzie lepszy, bo co ta wiara zmieni? Wiara jest pasywna, w dodatku jest cierpieniem bo skupia uwagę na przyszłości a nie na Tu i Teraz.

Świat, ludzie potrzebują wglądu, prawdziwego wglądu w swoją naturę – potrzebują doświadczanej na żywo wiedzy o tym, czym są w istocie.

Czy to ich zmieni na lepsze? Nie wiem, ale na pewno

10 czerwca 2015|Categories: Jak Medytować|0 Comments

Jak Zacząć Medytować?

Czy ćwiczyłeś liczenie oddechów? Do ilu doliczyłeś? Czy pracowałeś z obserwacją bodźców płynących z 5 zmysłów?

To są praktyki, które przygotowują do obserwacji myśli i emocji. Zacznij od obserwacji bodźców płynących ze zmysłow – najpierw wrażenie dotyku płynące ze stóp, nóg, pośladków, brzucha (również ruch podbrzusza związany z oddychaniem), klatka piersiowa, wrażenia z ramion, szyi, twarzy – ciepło ciała, dotyk ubrania, powiew powietrza, Potem wrażenia słuchowe, dźwięki, wrażenia wzrokowe i smaku.

Kilka minut dziennie po kilka razy dziennie byłoby idealnie. Gdy to nie będzie sprawiało trudności, dołącz do tego liczenie oddechów, 1-10, 10-1 a potem stopniowo 1-100. Połącz to z obserwacją bodźców

25 maja 2015|Categories: Jak Medytować|0 Comments
  • Guru_rinpoche

Niezwykły podarunek

Conchita i ja zrobiliśmy klasyczny eksperyment z ustawieniami Hellingerowskimi – dostrajaliśmy się do różnych znanych postaci. Ja wybrałem jedną, dla mnie szczególną – Padmasambawę, znanego i niezwykłego prekursora Dzogczenu w Tybecie.

Gdy „wszedłem” w rolę Padmasambawy, moje ciało zechciało usiąść w pozycji medytacyjnej. Później poprosiłem o przekaz świadomości Padmasambawy. Z początku, niby nic się nie zmieniło, żadnych magicznych rewelacji czy fajerwerków. W pewnej chwili jednak uświadomiłem sobie, że ból w kolanach mi nie przeszkadza. Jest nadal, tak jak był przed chwilą, ale nie jest cierpieniem. Zwróciłem uwagę na stan świadomości i uświadomiłem sobie brak upunktowienia „mnie”, jako czegoś znajdującego się w

13 maja 2015|Categories: Jak Medytować|2 Comments

Pointery

Świat, którego doświadczamy zawsze dostarcza nam to, co jest w danej chwili najbardziej potrzebne, byśmy mieli szansę się rozwijać. W moim przypadku są to tzw. pointery, albo, mówiąc po polsku wskazówki. Niemniej polskie słowo „wskazówki” nie oddaje znaczenia tego słowa, ponieważ słowo „wskazówki” kojarzy mi się z jakimś opisem, instrukcją zawierającą pewne wskazania, sugerowane dla odbiorcy, np. tutoriale. Rzadziej jest używane to słowo w kontekście dosłownego wskazywania na coś. Dlatego wolę słowo „pointer” ponieważ „it points out something”.

Czym zatem są pointery w kontekście rozwoju duchowego? Są to metody odzyskiwania świadomości natury umysłu. Opisywanie natury umysłu nie jest łatwe a im

04 lutego 2015|Categories: Jak Medytować, Tu i Teraz|2 Comments

Jestestwo

Jestestwo – przestarzały, wieloznaczny polski termin filozoficzny. Jest to nominalizacja czasownika „być”, notuje się też (słownik Lindego) formy oboczne „jesteństwo”, „jestwo”. Spotykany w filozofii polskiej do XIX wieku, m.in. u Staszica. Oznaczać mógł albo istotę żywą albo byt, bytowanie, egzystencję. Obecnie funkcjonuje także jako jedno z polskich tłumaczeń terminu Dasein.

– źródło: Wikipedia

Od jakiegoś czasu pojawiają mi się pytania: po co to wszystko? W jakim celu? Co chcę w życiu robić? Do czego zmierzam? Co będzie osiągnięciem mojego życia?

Tyle pułapek w tych pytaniach, ale z drugiej strony, czy zawsze chcę pracować jako programista na etacie, ciągle

25 grudnia 2014|Categories: Tu i Teraz|0 Comments

Lekarstwo na Programy Genetyczne

W poniższym filmowym materiale jest mowa o… porzuceniu. Ludzie przedstawieni są jako eksperyment genetyczny, który się w pewnym sensie nie udał, zostaliśmy więc porzuceni. Nie to mnie jednak w tym filmie najbardziej przyciągnęło. Pod sam koniec tego filmu autor stwierdza, że w wyniku tego genetycznego eksperymentu w naszych genach jest mnóstwo wad, umożliwiających takie stany świadomości jak np. psychopatia, czy depresja. Pod koniec wykładu mówi o sposobach radzenia sobie z nimi.

W minucie 2:10:12 autor stwierdza:

Chodzi o równowagę między półkulami mózgu, tak aby nie skłaniać się tylko w jedną stronę: pana czy niewolnika. Nachylenie ku lewej półkuli prowadzi do męskiej dominacji, tłumienia emocji i w efekcie wiąże nas z niższym, gadzim mózgiem. Jeśli jesteś w nierównowadze na korzyść prawej półkuli, to wiąże cię z mózgiem ssaków – zachodzi brak kontroli emocji, nie masz pewności siebie, odwagi, ie upomnisz się o swoje prawa – to mentalność niewolnika.
Zaleczenie tego rozgraniczenia, zrównoważenie obu półkul poprzez pracę z obiema dynamikami mózgu na sposób holistyczny, jest sposobem na wyjście z owej nierównowagi. Genetyka i epigenetyka.
Chcę w tym momencie powiedzieć, że czuję, iż potęga świadomości może odmienić wszystko, co z nami uczyniono na poziomie genetycznym. To daje nam odrobinę nadziei. Odpowiedzią jest świadomość, która może całkowicie przerwać jakiekolwiek zaprogramowanie genetyczne, w które wyposażyły nas te istoty i to bez względu na jego głęboki zasięg. Ale będzie to możliwe tylko wtedy, gdy zadamy sobie trud zgłębienia wiedzy na temat nas samych. 

07 grudnia 2014|Categories: Medytacja|0 Comments

Masz Depresję? Samoświadomość To Twoja Droga

Co najgorszego może się w życiu przytrafić? Śmierć kogoś bliskiego? Depresja? Samotność?
Tak się składa, że przeżyłem każdy z tych elementów i wiem, że każdy z nich jest po to by nam coś uświadomić.
Coś bardzo ważnego.
Podobnie jak teraz widzę to u mojej córki, ja również miałem tzw. ciężkie życie w szkole podstawowej. Wszystko, czego ode mnie wymagano było mi ciężarem i kłopotem. Targały mną sprzeczne emocje, w głowie miałem mętlik walczących ze sobą myśli, koncepcji, opinii, oczekiwań i osądów – najczęściej negatywnych w moich oczach. Wszysto czego pragnąłem to święty spokój, ale nie wiedziałem jak go odnaleźć.
Pod koniec podstawówki, pod wpływem treningów karate zainteresowałem się medytacją Zen. Kupiłem jedną z bardzo niewielu w tamtych czasach książek w tym temacie i zacząłem praktykę.
29 listopada 2014|Categories: Jak Medytować|0 Comments

3 Bramy

14 listopada 2014|Categories: Oświecenie, czyli Tu i Teraz|0 Comments

Niepodległość

świat poszukuje niepodległości, niezależności. Świat poszukuje poczucia bezpieczeństwa, poczucia porządku, poczucia spokoju, poczucia równowagi. I nie znajduje. Przeciwnie, szaleństwo, poplątanie i zagubienie są coraz wyraźniejsze.

Nie znajduje, jeśli szuka „na zewnątrz”.

Dlaczego?

Ponieważ ta potrzeba nie pochodzi z zewnątrz, tylko z wewnątrz. 

14 października 2014|Categories: Oświecenie, czyli Tu i Teraz|0 Comments

Niekonceptualne Istnienie

Saraha mówi, „Gdy potrzebne jest tylko odpoczywanie w sobie, zadziwiające jest, że omamieni jesteście szukaniem gdziekolwiej indziej!”

Saraha says, „When all that needs to be done is to rest in yourself, it is amazing that you are deluded by seeking elsewhere!”

Spotykam czasem (wirtualnie) osoby, które nie są w stanie odróżnić świadomości od myśli. Inaczej mówiąc jest to ściana konceptualnego myślenia, która blokuje i niedopuszcza istnienia w świadomości czegokolwiek co nie jest konceptualne. Uwarunkowanie spowodowane długotrwałym tkwieniem w konceptualnym myśleniu.

Spróbujmy więc przyjrzeć się sytuacji dokładnie – a konkretnie to ty się przyjrzysz, prowadzony moim tekstem. Gotowy? 

22 czerwca 2014|Categories: Jak Medytować|0 Comments

Cokolwiek By Się Nie Działo

Cokolwiek by się nie działo, jesteś wolny od cierpienia. Uświadom sobie to, co odczuwa smutek, depresję, dyskomfort, czy ból fizyczny.

To czym jesteś w istocie jest czystym doświadczanym. Nie ma żadnego odrębnego podmiotu, który mógłby czuć się samotny, oddzielony, czy cierpiący.

Cierpienie w swej esencji jest przejawem, myślą, emocją, impulsem elektrycznym… wszystkie one są w istocie takie same, są bodźcami, postrzeganym, jedynym co istnieje.

Jak można wierzyć w cierpienie?

Ból fizyczny jest czystym jaskrawym światłem, gdy patrzy się bezpośrednio na niego. Gniew, radość, czy smutek pod wpływem obserwacji stają się przejrzystą mgiełką i znikają nie mając żadnych podstaw do istnienia.

Po prostu na to patrz.

23 maja 2014|Categories: Medytacja|0 Comments